Под влияние на подходящите природни и климатични особености в региона, растениевъдството в община Харманли се очертава като традиционен отрасъл за развитието на местната икономика. Относително високият дял на обработваемите площи се явява основен фактор за развитието на традиционни сектори като: производство на зърнено-хлебни и фуражни култури, овощарство, зеленчукопроизводство и тютюнопроизводство.
За стопанската 2003г. – 2004г., най-висок дял в общия обем на засетите масиви в общината имат площите със зърнено-хлебни и фуражни култури – 42 000 дка. От тях най-обширните площи са заети с пшеница – 37 000 дка.
Голяма част от обработваемите масиви в общината са заети с трайни насаждения – 12 500 дка. Повечето от тях представляват ябълкови и лозови масиви. В структурата на засетите площи следват: техническите култури (тютюн и слънчоглед), зеленчуците и бостаните.
На поместената по-долу Таблица №14 са представени засетите площи с основни земеделски култури в общината за стопанската 2003г. – 2004г.:
Таблица 14/Графика 8 Засети площи с основни земеделски култури в община Харманли за стопанска година 2003 - 2004
| Земеделска култура | Площ | Относителен дял |
|---|---|---|
| зърнено-хлебни и фуражни култури | 42 000 | 63.93% |
| - пшеница | 37 000 | 56.32% |
| - ечемик | 5 000 | 7.61% |
| - царевица | 600 | 0.91% |
| зеленчуци | 3 000 | 4.57% |
| технически култури | 6 200 | 9.44% |
| - тютюн | 4 960 | 7.55% |
| - слънчоглед | 1 240 | 1.89% |
| бостани | 2 000 | 3.04% |
| трайни насаждения | 12 500 | 19.03% |
| Общо | 65 700 | 100.00% |
Средните добиви на пшеница в общината са около 250 кг/дка, а тези на слънчоглед са 120 кг./дка. За сравнение като цяло средните добиви в Южен централен район на планиране са съответно – 281 кг/дка от пшеница и 84 кг./дка от слънчоглед. В сравнение с данните за областта, правят впечатление значително по-високите добиви на слънчогледово семе в общината за сметка на произведената пшеница.
В сравнение с предходните две години, добивите на тютюн през 2004г. в община Харманли намаляват. По- ниското производство е резултат преди всичко от ограничените (по решение на Министерство на земеделието и горите) квоти за производство на тютюн за реколта 2004г.
Както беше споменато, земеделските територии заемат най-голяма част от територията на общината. Най-обширна е площта им в землището на с.Поляново – 31 623 дка, с.Доситеево – 29 993 дка и с.Овчарово – 27 372 дка. Отнесени спрямо общата площ на землищата, относителните дялове на земеделските територии са най – големи в землищата на селата Коларово – 92.74%, Поляново – 88.74%, Българин – 78.17%, Овчарово – 77.34%, а най – малки - в землищата на селата Болярски извор – 41.42% и Върбово – 42.35%.
Най-големи територии с обработваема земя има в землищата на селата Поляново – 23 303 дка, Браница – 23 091 дка и Доситеево – 20 946 дка. По-оскъдни с обработваема земя са землищата на селата Лешниково – 6 050 дка и Преславец – 6 672 дка.
Въпреки добрата териториална осигуреност и произтичащите от това предпоставки за съвместни селскостопански дейности, кооперациите в общината не са много на брой. Причината за липсата на кооперативна инициатива е недостатъчният финансов ресурс и ниската степен на информираност относно възможностите за финансиране на земеделските организации. Това е и основната причина частните стопанства в общината да имат незадоволителна материално-техническа база. Липсва периодичност при подновяване на селскостопанската техника, в следствие на което материалните средства са изхабени и с нисък производствен капацитет. На практика стопанските дворове в общината разполагат само с най-необходимите технически средства.
Като цяло растениевъдството в община Харманли се характеризира със задоволителни темпове на развитие и има изключително благоприятни условия за растеж. Основна причина за недостатъчно ефективното използване на ресурсите са многото на брой малки земеделски стопанства с екстензивно развитие. Намалелите добиви от някои традиционни култури за общината (предимно технически и зърнени култури) са резултат от липса на подходяща агротехника и неспазване на стандартите за химическа обработка, наторяване, както и използването на лош посадъчен материал. Липсата на организация по изкупуването или преработването на продукцията също е проблем от голяма важност. Не на последно място негативно отражение върху растениевъдството оказва и конкуренцията на по-евтините пазари за селскостопански продукти в съседните страни.
Приоритетите в посока подобряване на дейностите в областта на растениевъдството е стимулирането на частните земеделски практики, основно чрез финансиране на проекти по национални и международни програми. През 2003г. и 2004г. в община Харманли има няколко одобрени проекта по програма САПАРД. Те са на частни стопани и са свързани с възстановяване на овощни градини, лозови масиви и зеленчукопроизводство. Освен възстановяване на насажденията, проектите включват и обновяване на селскостопанската техника и инвентара за земеделска обработка.
Слабата инициатива на местното население при усвояването на финансови ресурси от предприсъединителните програми на ЕС се дължи на:
В бъдещ план Община Харманли следва да предвиди по- активни дейности за преодоляване на споменатите негативи като се отдели особено място на информирането и разясняването същността на европейските и международни програми за финансиране на инвестициите и дейностите в земеделието след присъединяването ни към Европейския съюз.
Животновъдството в община Харманли се развива предимно в лични стопанства, без да има достатъчно на брой обособени семейни (фамилни) стопанства. Въпреки това животновъдните дейности са с традиции в региона. Изключително перспективно е развитието на биволовъдството. Приоритет на територията на общината са още секторите млечно и месно говедовъдство, свиневъдство и овцевъдство.
През 2004г. в частните животновъдни стопанства на общината са отглеждани 2 476 говеда, 320 биволи, 20 369 дребен рогат добитък и 2 193 свине. В областта на птицевъдството и пчеларството данните са съответно – 39 560 броя птици и 2 419 пчелни семейства.
Броят на отглежданите животни в общината за 2004г. е проследен на поместената по-долу Таблица № 15
Таблица 15 Брой на селскостопанските животни в община Харманли за периода 2004 г.
| Селскостопански животни | Брой |
|---|---|
| Говеда | 2 476 |
| в т.ч.крави | 1 779 |
| Биволи | 320 |
| в т.ч. биволици | 193 |
| Овце | 15 169 |
| в т.ч. овце майки | 11 729 |
| Кози | 5 200 |
| Свине | 2 193 |
| в т.ч. свине майки | 189 |
| Птици | 39 560 |
| в т.ч. кокошки носачки | 30 881 |
| Пчелни семейства | 2 419 |
В сравнени с отглежданите животни през 2000г., ръст в производството се наблюдава единствено в броя на овцете и пчелните семейства. Нарастването на броя на овцете е близо 30%, а на пчелните семейства - приблизително 100%. Това до голяма степен е резултат от тенденциите като цяло в Южен централен район за планиране. Трябва да се подчертае и факта, че пчеларството е с добри традиции в региона и съществуват много добри условия за неговото развитие.
Данните за секторите в животновъдството, показващи отрицателна тенденция в развитието си са съответно намаление на отглежданите крави с 28,44% и на отглежданите биволи – с 33,13%. Тук е очевидно, че преобладава спад в млечното говедовъдство, което е силно повлияно от ниските изкупни цени на млякото.
Тенденциите в изменението на броя на отглежданите животни е представено графична на следващата Графика 9:
Графика 9 Изменение в броя на отглежданите селскостопански животни в община Харманли за периода 2000г. – 2004г.
По отношение на биволовъдството е необходимо да се предвидят специални мерки за запазване на неговото развитие. Броят на биволите намалява ежегодно, а биволското мляко е високо ценено не само заради маслеността си, но и заради физиологическите си качества. Център на биволовъдството е с.Иваново. То е разполагало с добро племенно стадо и разплодни животни с отлични качества. Днес няма на разположение разплодни животни – внос (особено подходящата порода “Мура”) и генетичния потенциал на съществуващите животни се е променил. Това важи и за стадата в селата Лешниково и Славяново.
Вследствие намаляването на броя на животните, намаляват и добивите от животинска продукция и то основно в сектор млекопроизводството. За 2004г. произведеното мляко в общината е 7 081 хил.литра, от тях 4 447 хил.л. – краве; 254 хил.л. – биволско; 922 хил.л. – овче и 1 458 хил.л. – козе.
Като цяло, повечето от селскостопанските животни се отглеждат в дребни стопанства. Това не благоприятства последващата ветеринарна и селекционна дейност. Като обезпокояващ фактор за развитието на животновъдството се явява и все по-намаляващия брой на хората в трудоспособна възраст в селските райони.
Сигнали за корупция |
Съседни общини |
С лице към хората |
За контакти |
|
Телефон за жалби, сигнали за корупция в Община Харманли
0373 83383 Антикорупция - полезни телефони и връзки може да намерите тук.
За проблеми, нередности и нарушения по чистота, |
Димитровград | Ивайловград
Кърджали | Любимец | Маджарово Минерални Бани | Свиленград Симеоновград | Стамболово Тополовград | Хасково
|
Телефон: 0373 82727
|